Jak nastroić ukulele?

Ostatnio dużym zainteresowaniem cieszą się ukulele. Te niewielkie instrumenty strunowe wybierane są zarówno do nauki i zabawy. Występują w kilku odmianach, jednak najczęściej możemy spotkać ukulele sopranowe posiadające od 12 do 14 progów, oraz koncertowe i tenorowe mające często nawet 16 progów i więcej. Jeżeli chcemy cieszyć się pięknym brzmieniem naszego instrumentu, warto wiedzieć, jak prawidłowo nastroić ukulele.

 

 

Tuner do ukulele

Jak w łatwy sposób nastroić ukulele? Do strojenia ukulele wykorzystaj takie akcesoria do ukulele jak tuner do ukulele.

Tuner to tani (kilkanaście złotych) sprzęt, który pozwala szybko nastroić instrument. I to nie tylko ukulele, ale też gitarę, gitarę basową albo skrzypce. Tuner do ukulele ma kilka możliwości strojenia. Jedna z nich to możliwość strojenia chromatycznego.

Struny po nastrojeniu potrzebują czasu, żeby dobrze się naciągnąć. Łatwo będzie zauważyć, że po kilku dniach będą układać się już dobrze, a instrument będzie dobrze stroił. Sam proces strojenia instrumentu nie jest trudny.

Jak nastroić ukulele, które jest całkowicie rozstrojone?

Do nastrojenia całkowicie rozstrojonego ukulele potrzebna będzie korbka, którą można szybko i prosto puszczać i naciągać struny. Kiedy naciągamy struny, struna musi być lekko naciągnięta. Warto użyć wtedy korbki, która błyskawicznie nawinie struny na kołeczek. Do strojenia można wykorzystać też kamerton, który wydaje dźwięk A o częstotliwości 440 Hz. To jednak starsze sposoby strojenia ukulele. Dziś mamy do dyspozycji elektroniczne stroiki do ukulele przypinane na klips do główki instrumentu. Jak stroić ukulele z pomocą stroika?

Strojenie ukulele KROK PO KROKU

Strojenie instrumentu z elektronicznym stroikiem jest w gruncie rzeczy dziecinnie proste. Ukulele nastroimy w typowej tonacji C. Struny stroimy od najniższej A, dalej E, trzecia C, czwarta G.  Nasz stroik jest ustawiony na strojenie chromatyczne. Oznacza to, że dźwięk po dźwięku będzie pokazywał kolejne etapy strojenia.

Jak sprawdzić, czy ukulele jest dobrze nastrojone? Porównujemy dźwięk z pierwszej struny A z dźwiękiem struny E naciśniętą na piątym progu. Dalej: druga struna E – piąty próg. Trzecia struna C – czwarty próg. Strunę G sprawdzamy w stosunku do struny C. Kiedy na stroiku zapali się zielone światło, struna jest właściwie nastrojona. Zmniejszamy i zwiększamy naprężenie struny na tej samej zasadzie aż dotrzemy do dźwięku wzorcowego. I gotowe.