Czyszczenie sprzętu estradowego i oświetlenia

Oświetlenie sceniczne i sprzęt estradowy często pracują w różnych warunkach. Ruchome głowice, oświetlacze liniowe czy reflektory punktowe narażone są na kurz, pył, wilgoć oraz inne zanieczyszczenia. Pracujące wentylatory potrafią zasysać nawet konfetti rozrzucane podczas różnego typu imprez. To wszystko może spowodować, że nasz sprzęt traci sprawność. Coś się zacina, dochodzi do usterek, a w najgorszym wypadku do całkowitej utraty urządzenia. Jak temu zaradzić? Najlepszym sposobem jest skorzystanie z naszego profesjonalnego serwisu. Jednak czy można w jakiś sposób samemu zadbać o czystość ruchomej głowicy, belki LED albo wytwornicy dymu? Jak przeprowadzić takie czyszczenie bezpiecznie i na co zwrócić szczególną uwagę? Odpowiedzi na te i inne pytania w naszym materiale filmowym.

 

Jak wyczyścić ruchomą głowicę?

Przed rozpoczęciem czyszczenia zawsze odłączaj urządzenie od źródła prądu. Użycie przełącznika zasilania nie będzie wystarczające do bezpiecznego czyszczenia sprzętu. Koniecznie wypnij przewód z gniazda zasilania głowicy ruchomej. Napięcie czasem gromadzi się w różnych podzespołach w środku obudowy. Zalegający kurz może też czasami zbierać wilgoć z powietrza, a w ten sposób przewodzić prąd i przyczyniać się do zwarcia. To szczególnie istotne w przypadku urządzeń wytwarzających dym – wytwornice dymu lub olejowe fazery. Nie należy ustawiać sprzętu bezpośrednio obok strumienia generowanego przez sprzęt. Podobnie działa to w przypadku wyrzutni konfetti. Wentylatory urządzenia mogą przepuścić fragmenty konfetti, co po pewnym czasie może doprowadzić do zwarcia elektroniki i niszczenia sprzętu.

Czym wyczyścić wytwornicę dymu?

Czy aby uporać się z zanieczyszczeniami, trzeba kupić specjalne płyny czyszczące albo drogi, specjalistyczny preparat? Do czyszczenia wytwornicy dymu czy innego urządzenia można wykorzystać zwykłe sprężone powietrze w kompresorze lub w sprayu. Kurz gromadzi się najszybciej w okolicy wentylatorów i radiatorów, dlatego sprężone powietrze należy skierować na kratkę wentylatorową. Większość zanieczyszczeń wydostanie się na zewnątrz wraz z ruchem powietrza. Warto poświęcić na ten zabieg trochę czasu. Lepiej wykonywać go regularnie, aby dokładnie usunąć nadmiar kurzu i zapewnić sobie dłuższą żywotność sprzętu bez awarii i konieczności naprawy.

Czyszczenie optyki

W przypadku optyki głównym winowajcą zabrudzenia i niszczenia sprzętu są również drobinki kurzu. Z pozoru niegroźny kurz może sprawić, że oświetlenie traci na jasności. Ten element możesz samodzielnie wyczyścić bez obaw o utratę gwarancji od producenta. Tutaj ponownie sprawdzi się sprężone powietrze. Nie używaj wilgotnej szmatki (wilgotna szmatka, nasączona na przykład szybkoschnącym alkoholem, może być wykorzystana jedynie w wypadku szkła zewnętrznego, na którym jest kurz czy tłuste plamy), wacików ani patyczków do uszu. Zaschnięty osad możesz usunąć pędzelkiem ze sztywnym włosiem lub pęsetą. Pędzel wykorzystaj do pozbycia się najbardziej zewnętrznej warstwy brudu, a następnie wykorzystaj do czyszczenia sprężone powietrze.

Regularna konserwacja sprzętu (czy to oświetlenie, wytwornice efektów, zestawy głośnikowe i sprzęt audio, czy wzmacniacze i przedwzmacniacze) przedłużą jego żywotność. Jeżeli Twoje urządzenia są mocno zabrudzone, a Ty nie chcesz podejmować się samodzielnego czyszczenia, skorzystaj z naszego serwisu gwarancyjnego. Nasi eksperci profesjonalnie zajmą się czyszczeniem sprzętu oświetleniowego i urządzeń estradowych. Oferujemy przeglądy polegające na dokładnym czyszczeniu i sprawdzeniu stanu technicznego sprzętu.